piątek, 17 kwietnia 2015

GDY ZNALAZLES JUZ SILE WYZSZA

(kilka praktycznych wskazówek)
Kiedy postawiliśmy dwa pierwsze kroki, mogliśmy przystąpić do dalszej akcji. Działanie to rozpoczyna się po kroku drugim, z prostego powodu, ze wymaga ono zaufania do programu, a szczególnie do Siły Wyższej, która pomoże Tobie te działania podjąć. W kroku drugim przyjmujemy do naszej świadomości istnienie Siły Wyższej. Doświadczenia opisane w Wielkiej Księdze, pokazują jasno, że nie wystarczy tylko uwierzyć w to, że może ona nam pomóc. Musimy współpracować, wykonując pewne działania, które pozwolą Sile Wyższej pomóc nam postępować według duchowych zasad. Co więc musimy teraz zrobić?
Zaufać Sponsorowi
Jak wspomnieliśmy wcześniej, musieliśmy znaleźć kogoś, kto przeszedł przez kroki i był gotów nas przez nie przeprowadzić. Jedna z naszych sugestii dla Ciebie jest taka, byś znalazł  sponsora i codziennie się z nim kontaktował ( przynajmniej na początku drogi). Istnieje ku temu kilka dobrych powodów. Po pierwsze, uczymy się ufać swojej Sile Wyższej. To dobrze. Ale na początku w wielu sytacjach życiowych, zastosowanie duchowych zasad programu nie będzie dla Ciebie całkowicie jasne. I tu pomoc sponsora jest często nieoceniona, ponieważ jest to osoba, która zachowuje trzezwość, dzięki zastosowaniu tych zasad w swoim życiu. W praktyce, nie w teorii. Będzie Ci trudno uwierzyć i zaufać zasadom tego programu oraz Sile Wyższej, jeśli wpierw nie zaufasz swojemu sponsorowi. Codzienna rozmowa, pozwoli powoli zbudować i rozwinąć to zaufanie. Potrzebujemy kogoś, od którego usłyszymy całą prawdę, nawet jeśli czasami jest nam trudno ją zaakceptować. Jako alkoholicy mamy nadzwyczaj dobrze rozwiniętą zdolność do racjonalizowania, usprawiedliwiania naszych działań. Nieuczciwość i samolubstwo wydają się nie mieć żadnych ograniczeń. Jesteśmy całkiem sprytni, by ukrywać prawdziwe motywy naszego postępowania. Dobry sponsor szybko pokaże nam, kiedy to robimy. Tak więc warto być całkowicie szczerym, odnośnie wszystkich dziedzin naszego życia, bowiem wtedy możemy uzyskać od sponsora pomoc, która będzie oparta o doświadczenie sponsora, co do sposobu życia, opartego o duchowe zasady tego programu.

 Rób właściwe rzeczy i… właściwe rzeczy się wydarzą
Jest bardzo ważne, abyśmy od razu próbowali żyć według tych duchowych zasad, na tyle rzecz jasna, na ile je znamy. “Być skazanym na śmierć z powodu alkoholizmu, czy żyć w oparciu o duchowy program, to niełatwa alternatywa stojąca przed alkoholikiem” ( WK str. 37). Mimo że nie znamy jeszcze wszystkich duchowych zasad programu, które odkryjemy w dalszych krokach, to musimy zacząć zachowywać się i postepować we właściwy sposób. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj sam siebie, czy to co robisz jest prawe, dobre, sprawiedliwe, uczciwe itd. Zawsze możesz zadzwonić do swojego sponsora. On wskaże ci właściwy sposób postępowania w drobnych, życiowych, codziennych sprawach. Osoba z boku widzi po prostu lepiej i sponsor bez emocji może spojrzeć na Twoją sytuację w obiektywny sposób.
Odkryliśmy, że kiedy zaczęliśmy próbować zachowywać się właściwie, to zaczęły się w naszym życiu wydarzać dobre rzeczy. Zamiast “pecha” zaczęliśmy nagle mieć “szczęście” w drobnych, życiowych, codziennych sprawach. Zaczęliśmy czuć się tak, jak byśmy byli pod ochroną. Jakby ktoś się zaczął o nas troszczyć. Rzecz jasna nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i układa się tak, jak byśmy sobie tego życzyli, ale patrząc z perspektywy czasu, dostrzegamy powody, dla których pewne rzeczy układały się właśnie tak a nie inaczej.

Efekty odstawienia alkoholu
Jeżeli istnieje ryzyko silnych objawów abstynencyjnych po zaprzestaniu picia, nie wahaj się skorzystać z pomocy medycznej.

Postaraj się unikać podejmowania ważnych decyzji życiowych na początku zdrowienia.


Nasze doświadczenie nauczyło nas, aby podpowiedzieć Tobie, byś starał się unikać podejmowania ważnych decyzji do czasu, zanim nie znajdziesz się na etapie 9-ego kroku. Pogodzenie się  z ludźmi (tam, gdzie to będzie możliwe), stworzy zupełnie inne okoliczności życiowe, w których będzie ci łatwiej podejmować ważne decyzje. Nie zawsze to jest możliwe i wtedy starajmy się poradzić sponsora, przyjaciół, którzy mieli podobne doświadczenia, a także nauczmy się  polegać i ufać naszej Sile Wyższej. I wszystko będzie dobrze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz